Top Quality 3.2v Prismatic Rechargeable Lithium Ion Battery Cell - 4000mAh LiFePO4 Battery Portable Power Station For Outdoor Camping – LIAO
Top Quality 3.2v Prismatic Rechargeable Lithium Ion Battery Cell - 4000mAh LiFePO4 Battery Portable Power Station For Outdoor Camping – LIAO Detail:
| Model No. | BS03 |
| capacity | 4000mAh/11.1V 44Wh |
| Nominal capacity | 40Ah |
| Cell Type | 18650 Lithium ion battery |
| Material | ABS+PC |
| Input DC | 12.6V/1A Max(By wall socket);12.6V-24V/1A(Solar panel) |
| Output DC | 9V-12.6V/2A |
| Output USB-A | 5V/2A |
| Cycle life | ≥2000 times |
| Charge temperature | 0°C~45°C |
| Discharge temperature | -20°C~60°C |
| Storage temperature | -20°C~45°C |
| Weight | 0.63Kg |
| Dimension | 184.5*70.6*134.8mm |
| Application | Toys, Power Tools, Home Appliances, Consumer Electronics |
Features
Product features:
1. Built-in large capacity, long life, high efficiency rechargeable power lithium ion battery.
2. Pure sine wave inverter output, voltage and current stability.
3. DC multi-voltage output, compatible with a variety of devices.
4. Intelligent high current DC output, support all DC load working in SMA time.
5.LED strong light lighting, with a variety of lighting modes.
6. Battery intelligent protection system, effectively prevent overcharge, over discharge, over current, short circuit and other problems.
7. Power supply supports a variety of charging methods, support solar charging.
8. Small size, large capacity and light weight.
To welcome the world cooperation we accept OEM with your logo design
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Our personnel are always in the spirit of "continuous improvement and excellence", and with the superior quality products, favorable price and good after-sales services, we try to win every customer's trust for Top Quality 3.2v Prismatic Rechargeable Lithium Ion Battery Cell - 4000mAh LiFePO4 Battery Portable Power Station For Outdoor Camping – LIAO, The product will supply to all over the world, such as: Ukraine, Philadelphia, Luxemburg, We attained ISO9001 which provides solid foundation for our further development. Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Competitive Price", we have established long-term cooperation with clients from both overseas and domestically and get new and old clients' high comments. It is our great honor to meet your demands. We are sincerely expecting your attention.
Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is professional and leading manufacturer specialized in LiFePO4 batteries and Exporting of Green Clean Energy and relevant products.
The lithium batteries produced by the company has good safety performance, long cycle life and high efficiency.
Products range from LiFePo4 batteries, , BMS board, Inverters, as well as other relevant electrical products which can be widely used in ESS/UPS/Telecom Base Station/Residential and commercial energy storage system/ Solar Street Light/ RV/ Campers/ Caravans/ Marine /Forklifts/ E-Scooter/ Rickshaws/ Golf Cart/ AGV/ UTV/ ATV/ Medical machines/ Electric wheelchairs/Lawn mowers, etc.
The lithium iron phosphate battery products have been exported to USA, Canada, UK, France, Germany, Norway, Italy, Sweden, Switzerland, Australia, New Zealand, Jamaica, Barbados, Panama, Costa Rica, Russia, South Africa, Kenya, Indonesia, the Philippines and other countries and regions.
With over 15 years’ experience and rapid growth, Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is committed to providing our esteemed customers with reliable quality lithium iron phosphate batteries systems and integration solutions and will continue to innovate and improve its renewable energy products to help the world create a more eco-friendly, cleaner and brighter future.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
















