China Lithium Battery For Caravan Factory – 48V 20KW All In One lithium Batteries Solar Energy Inverter lifepo4 ESS Energy Storage System – LIAO
China Lithium Battery For Caravan Factory – 48V 20KW All In One lithium Batteries Solar Energy Inverter lifepo4 ESS Energy Storage System – LIAO Detail:
| Model No. | LA-HEH48-20.0H-S1.0 |
| Battery | 20kWh |
| Battery Capacity | 400ah |
| Weight | 239kg |
| Dimension(L*D*H)mm | 710*450*1000 |
| Battery Type | LiFePo4 |
| Rated Voltage | 51.2V |
| Working Voltage Range | 44.8~57.6 |
| Maximun Charing Current | 100ah |
| Maximun Discharing Current | 100ah |
| DOD | 80% |
| Communication | RS485/CAN/WIFI |
| Charge temperature | 0°C~45°C |
| Discharge temperature | -20°C~60°C |
| Storage temperature | -20°C~45°C |
| Ingress Prtection Rating | IP20 |
| Certification | UN38.3,MSDS,EN55032,EN55024,EN61000-3-2,EN61000-3-3 |
1.Safe & reliable performance with Lithium Iron Phosphate (LFP)cell
2.Flexible inverstment with 2.5kwh modular design , scalable from 5kwh to 20kwh
3.80% depth of discharge (DoD)
4.More usable energy with pack level energy optimization
ESS(Energy Storage System) Introduction:

Rechargeable lithium batteries use safe lithium cell LIFEPO4. Lithium-ion batteries are rechargeable lithium-ion batteries that can be used in tandem for more energy storage. Energy input are from wind energy or solar energy etc green energy, the electrical energy storage devices, can use different times to output electricity. For example, wind energy and solar energy are unstable and not easy to supply current all the time. Combined with wall-mounted battery packs, energy storage system problems will be solved.This battery is designed to achieve market leading energy density.

Product detail pictures:



Related Product Guide:
We are commitment to offer you the aggressive price tag ,exceptional products and solutions high-quality, as well as fast delivery for China Lithium Battery For Caravan Factory – 48V 20KW All In One lithium Batteries Solar Energy Inverter lifepo4 ESS Energy Storage System – LIAO, The product will supply to all over the world, such as: Namibia, Netherlands, Sydney, We have more than 200 staff including experienced managers, creative designers, sophisticated engineers and skilled workers. Through hard work of all employees for the past 20 years own company grew stronger and stronger. We always apply the "client first" principle. We also always fulfill all contracts to the point and therefore enjoy excellent reputation and trust among our customers. You are very welcome to personally visit our company.We hope to start a business partnership on the basis of mutual benefit and successful development . For more information please do no hesitate to contact us..
Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is professional and leading manufacturer specialized in LiFePO4 batteries and Exporting of Green Clean Energy and relevant products.
The lithium batteries produced by the company has good safety performance, long cycle life and high efficiency.
Products range from LiFePo4 batteries, , BMS board, Inverters, as well as other relevant electrical products which can be widely used in ESS/UPS/Telecom Base Station/Residential and commercial energy storage system/ Solar Street Light/ RV/ Campers/ Caravans/ Marine /Forklifts/ E-Scooter/ Rickshaws/ Golf Cart/ AGV/ UTV/ ATV/ Medical machines/ Electric wheelchairs/Lawn mowers, etc.
The lithium iron phosphate battery products have been exported to USA, Canada, UK, France, Germany, Norway, Italy, Sweden, Switzerland, Australia, New Zealand, Jamaica, Barbados, Panama, Costa Rica, Russia, South Africa, Kenya, Indonesia, the Philippines and other countries and regions.
With over 15 years’ experience and rapid growth, Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is committed to providing our esteemed customers with reliable quality lithium iron phosphate batteries systems and integration solutions and will continue to innovate and improve its renewable energy products to help the world create a more eco-friendly, cleaner and brighter future.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.

















