Well-designed Lifepo4 Battery 12v 60ah - Deep Cycles 12V 100Ah LiFePO4 Lithium Battery for Solar RV Caravan Marine Rechargeable – LIAO
Well-designed Lifepo4 Battery 12v 60ah - Deep Cycles 12V 100Ah LiFePO4 Lithium Battery for Solar RV Caravan Marine Rechargeable – LIAO Detail:
| Model No. | LAXpower-12100 |
| Nominal voltage | 12V |
| Nominal capacity | 100Ah |
| Max. continuous charge current | 100A |
| Max. continuous discharge current | 150A |
| Cycle life | ≥2000 times |
| Charge temperature | 0°C~45°C |
| Discharge temperature | -20°C~60°C |
| Storage temperature | -20°C~45°C |
| Weight | 11.2kg |
| Dimension | 330*173*220mm |
| Application | Special designed for UPS system, also can be used for Back-up power, telecommunication base station, solar&wind systems, home energy storage, etc. |
Features
1.A Grade Lifepo4 cells,The service life can reach more than 5 years.
2. Built-in BMS, charge protection, discharge protection, overcurrent protection, temperature protection, short circuit protection.
3. Expandable voltage and capacity, support 4 battery packs in series (51.2V), 4 battery packs in parallel (12.8v 400Ah).
4. Can completely replace lead-acid batteries, light weight, high energy density, support -20-60 ℃ environmental discharge

Product detail pictures:



Related Product Guide:
Our well-equipped facilities and great good quality regulate throughout all stages of manufacturing enables us to guarantee total buyer gratification for Well-designed Lifepo4 Battery 12v 60ah - Deep Cycles 12V 100Ah LiFePO4 Lithium Battery for Solar RV Caravan Marine Rechargeable – LIAO, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria, Mexico, Rome, With its rich manufacturing experience, high-quality products, and perfect after-sale service, the company has gained good reputation and has become one of the famous enterprise specialized in manufacturing series.We sincerely hope to establish business relation with you and pursue mutual benefit.
Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is professional and leading manufacturer specialized in LiFePO4 batteries and Exporting of Green Clean Energy and relevant products.
The lithium batteries produced by the company has good safety performance, long cycle life and high efficiency.
Products range from LiFePo4 batteries, , BMS board, Inverters, as well as other relevant electrical products which can be widely used in ESS/UPS/Telecom Base Station/Residential and commercial energy storage system/ Solar Street Light/ RV/ Campers/ Caravans/ Marine /Forklifts/ E-Scooter/ Rickshaws/ Golf Cart/ AGV/ UTV/ ATV/ Medical machines/ Electric wheelchairs/Lawn mowers, etc.
The lithium iron phosphate battery products have been exported to USA, Canada, UK, France, Germany, Norway, Italy, Sweden, Switzerland, Australia, New Zealand, Jamaica, Barbados, Panama, Costa Rica, Russia, South Africa, Kenya, Indonesia, the Philippines and other countries and regions.
With over 15 years’ experience and rapid growth, Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is committed to providing our esteemed customers with reliable quality lithium iron phosphate batteries systems and integration solutions and will continue to innovate and improve its renewable energy products to help the world create a more eco-friendly, cleaner and brighter future.
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.
















