Top Quality Green Energy Lithium Batteries - 48V 20KW All In One lithium Batteries Solar Energy Inverter lifepo4 ESS Energy Storage System – LIAO
Top Quality Green Energy Lithium Batteries - 48V 20KW All In One lithium Batteries Solar Energy Inverter lifepo4 ESS Energy Storage System – LIAO Detail:
| Model No. | LA-HEH48-20.0H-S1.0 |
| Battery | 20kWh |
| Battery Capacity | 400ah |
| Weight | 239kg |
| Dimension(L*D*H)mm | 710*450*1000 |
| Battery Type | LiFePo4 |
| Rated Voltage | 51.2V |
| Working Voltage Range | 44.8~57.6 |
| Maximun Charing Current | 100ah |
| Maximun Discharing Current | 100ah |
| DOD | 80% |
| Communication | RS485/CAN/WIFI |
| Charge temperature | 0°C~45°C |
| Discharge temperature | -20°C~60°C |
| Storage temperature | -20°C~45°C |
| Ingress Prtection Rating | IP20 |
| Certification | UN38.3,MSDS,EN55032,EN55024,EN61000-3-2,EN61000-3-3 |
1.Safe & reliable performance with Lithium Iron Phosphate (LFP)cell
2.Flexible inverstment with 2.5kwh modular design , scalable from 5kwh to 20kwh
3.80% depth of discharge (DoD)
4.More usable energy with pack level energy optimization
ESS(Energy Storage System) Introduction:

Rechargeable lithium batteries use safe lithium cell LIFEPO4. Lithium-ion batteries are rechargeable lithium-ion batteries that can be used in tandem for more energy storage. Energy input are from wind energy or solar energy etc green energy, the electrical energy storage devices, can use different times to output electricity. For example, wind energy and solar energy are unstable and not easy to supply current all the time. Combined with wall-mounted battery packs, energy storage system problems will be solved.This battery is designed to achieve market leading energy density.

Product detail pictures:



Related Product Guide:
abide by the contract", conforms on the market requirement, joins from the market competition by its good quality likewise as provides more comprehensive and superb support for customers to let them become large winner. The pursue of the company, is definitely the clients' pleasure for Top Quality Green Energy Lithium Batteries - 48V 20KW All In One lithium Batteries Solar Energy Inverter lifepo4 ESS Energy Storage System – LIAO, The product will supply to all over the world, such as: panama, Madrid, Sri Lanka, Our well-equipped facilities and excellent quality control throughout all stages of production enable us to guarantee total customer satisfaction. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact me. We are looking forward to forming successful business relationship with new clients around the world.
Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is professional and leading manufacturer specialized in LiFePO4 batteries and Exporting of Green Clean Energy and relevant products.
The lithium batteries produced by the company has good safety performance, long cycle life and high efficiency.
Products range from LiFePo4 batteries, , BMS board, Inverters, as well as other relevant electrical products which can be widely used in ESS/UPS/Telecom Base Station/Residential and commercial energy storage system/ Solar Street Light/ RV/ Campers/ Caravans/ Marine /Forklifts/ E-Scooter/ Rickshaws/ Golf Cart/ AGV/ UTV/ ATV/ Medical machines/ Electric wheelchairs/Lawn mowers, etc.
The lithium iron phosphate battery products have been exported to USA, Canada, UK, France, Germany, Norway, Italy, Sweden, Switzerland, Australia, New Zealand, Jamaica, Barbados, Panama, Costa Rica, Russia, South Africa, Kenya, Indonesia, the Philippines and other countries and regions.
With over 15 years’ experience and rapid growth, Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is committed to providing our esteemed customers with reliable quality lithium iron phosphate batteries systems and integration solutions and will continue to innovate and improve its renewable energy products to help the world create a more eco-friendly, cleaner and brighter future.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.

















