Ordinary Discount 18v Lithium Ion Battery - High Performance 12V 12Ah Lithium Ion Lifepo4 Cell Battery for Lighting System – LIAO
Ordinary Discount 18v Lithium Ion Battery - High Performance 12V 12Ah Lithium Ion Lifepo4 Cell Battery for Lighting System – LIAO Detail:
| Model No. | LAXpower-1212W |
| Nominal voltage | 12V |
| Nominal capacity | 12Ah |
| Max. continuous charge current | as you required |
| Max. continuous discharge current | as you required |
| Cycle life | ≥2000 times |
| Charge temperature | 0°C~45°C |
| Discharge temperature | -20°C~60°C |
| Storage temperature | -20°C~45°C |
| Weight | 9.6kg |
| Dimension | 262*152*132mm |
| Application | Special designed for UPS system, also can be used for Back-up power, telecommunication base station, solar&wind systems, home energy storage, etc. |
Features
1.A Grade Lifepo4 cells,The service life can reach more than 5 years.
2. Built-in BMS, charge protection, discharge protection, overcurrent protection, temperature protection, short circuit protection.
3. Expandable voltage and capacity, support 4 battery packs in series (51.2V), 4 battery packs in parallel (12.8v 400Ah).
4. Can completely replace lead-acid batteries, light weight, high energy density, support 0-60 ℃ environmental discharge
WIDESPREAD APPLICATION (LiFePo4 Battery)
1.Solar energy storage system
2.Home solar storage system
3.RV,Boat
4.Emergency rescue standby power supply
5.Communication stations
6.Factory solar energy storage system
Product detail pictures:



Related Product Guide:
With our leading technology also as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and advancement, we'll build a prosperous future together with your esteemed organization for Ordinary Discount 18v Lithium Ion Battery - High Performance 12V 12Ah Lithium Ion Lifepo4 Cell Battery for Lighting System – LIAO, The product will supply to all over the world, such as: Yemen, America, Slovakia, We are proud to supply our products to every auto fan all around the world with our flexible, fast efficient services and strictest quality control standard which has always approved and praised by customers.
Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is professional and leading manufacturer specialized in LiFePO4 batteries and Exporting of Green Clean Energy and relevant products.
The lithium batteries produced by the company has good safety performance, long cycle life and high efficiency.
Products range from LiFePo4 batteries, , BMS board, Inverters, as well as other relevant electrical products which can be widely used in ESS/UPS/Telecom Base Station/Residential and commercial energy storage system/ Solar Street Light/ RV/ Campers/ Caravans/ Marine /Forklifts/ E-Scooter/ Rickshaws/ Golf Cart/ AGV/ UTV/ ATV/ Medical machines/ Electric wheelchairs/Lawn mowers, etc.
The lithium iron phosphate battery products have been exported to USA, Canada, UK, France, Germany, Norway, Italy, Sweden, Switzerland, Australia, New Zealand, Jamaica, Barbados, Panama, Costa Rica, Russia, South Africa, Kenya, Indonesia, the Philippines and other countries and regions.
With over 15 years’ experience and rapid growth, Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is committed to providing our esteemed customers with reliable quality lithium iron phosphate batteries systems and integration solutions and will continue to innovate and improve its renewable energy products to help the world create a more eco-friendly, cleaner and brighter future.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
















