OEM Manufacturer 72v Lifepo4 Battery Pack - 48V 15kwh 300AH ESS Energy Storage System Lifepo4 Battery Pack Home Solar Power Storage System – LIAO
OEM Manufacturer 72v Lifepo4 Battery Pack - 48V 15kwh 300AH ESS Energy Storage System Lifepo4 Battery Pack Home Solar Power Storage System – LIAO Detail:
| Model No. | LA-HEH48-15.0H-S1.0 |
| Battery | 15kWh |
| Battery Capacity | 300ah |
| Weight | 186kg |
| Dimension(L*D*H)mm | 710*450*800 |
| Battery Type | LiFePo4 |
| Rated Voltage | 51.2V |
| Working Voltage Range | 44.8~57.6 |
| Maximun Charing Current | 100ah |
| Maximun Discharing Current | 100ah |
| DOD | 80% |
| Communication | RS485/CAN/WIFI |
| Charge temperature | 0°C~45°C |
| Discharge temperature | -20°C~60°C |
| Storage temperature | -20°C~45°C |
| Ingress Prtection Rating | IP20 |
| Certification | UN38.3,MSDS,EN55032,EN55024,EN61000-3-2,EN61000-3-3 |
1.Safe & reliable performance with Lithium Iron Phosphate (LFP)cell
2.Flexible inverstment with 2.5kwh modular design , scalable from 5kwh to 20kwh
3.80% depth of discharge (DoD)
4.More usable energy with pack level energy optimization
ESS(Energy Storage System) Introduction:

Rechargeable lithium batteries use safe lithium cell LIFEPO4. Lithium-ion batteries are rechargeable lithium-ion batteries that can be used in tandem for more energy storage. Energy input are from wind energy or solar energy etc green energy, the electrical energy storage devices, can use different times to output electricity. For example, wind energy and solar energy are unstable and not easy to supply current all the time. Combined with wall-mounted battery packs, energy storage system problems will be solved.This battery is designed to achieve market leading energy density.

Product detail pictures:



Related Product Guide:
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of OEM Manufacturer 72v Lifepo4 Battery Pack - 48V 15kwh 300AH ESS Energy Storage System Lifepo4 Battery Pack Home Solar Power Storage System – LIAO, The product will supply to all over the world, such as: belarus, Algeria, venezuela, We have developed large markets in many countries, such as Europe and the United States, Eastern Europe and Eastern Asia. Meanwhile with the powerful predominance in persons with ability, strict production management and business concept.we constantly carry on self-innovation, technological innovation, managing innovation and business concept innovation. To follow the world markets fashion, new products are kept on researching and providing to guarantee our competitive advantage in styles, quality, price and service.
Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is professional and leading manufacturer specialized in LiFePO4 batteries and Exporting of Green Clean Energy and relevant products.
The lithium batteries produced by the company has good safety performance, long cycle life and high efficiency.
Products range from LiFePo4 batteries, , BMS board, Inverters, as well as other relevant electrical products which can be widely used in ESS/UPS/Telecom Base Station/Residential and commercial energy storage system/ Solar Street Light/ RV/ Campers/ Caravans/ Marine /Forklifts/ E-Scooter/ Rickshaws/ Golf Cart/ AGV/ UTV/ ATV/ Medical machines/ Electric wheelchairs/Lawn mowers, etc.
The lithium iron phosphate battery products have been exported to USA, Canada, UK, France, Germany, Norway, Italy, Sweden, Switzerland, Australia, New Zealand, Jamaica, Barbados, Panama, Costa Rica, Russia, South Africa, Kenya, Indonesia, the Philippines and other countries and regions.
With over 15 years’ experience and rapid growth, Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is committed to providing our esteemed customers with reliable quality lithium iron phosphate batteries systems and integration solutions and will continue to innovate and improve its renewable energy products to help the world create a more eco-friendly, cleaner and brighter future.
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!
















