New Arrival China 24 Volt Lithium Ion Battery - Caravan mover battery LAXpower-1230 12V 30Ah LiFePO4 battery pack with built-in charger and SOC – LIAO
New Arrival China 24 Volt Lithium Ion Battery - Caravan mover battery LAXpower-1230 12V 30Ah LiFePO4 battery pack with built-in charger and SOC – LIAO Detail:
| Model No. | LAXpower-1230 |
| Nominal voltage | 12V |
| Nominal capacity | 30Ah |
| Max. continuous current | 100A |
| Momentary current | 200A |
| Peak current | 300A |
| Max. charging current | 2C |
| Charging voltage | 14.6V |
| Charging current | 4A |
| AC input | 100-240V |
| Charge temperature | 0°C~45°C |
| Discharge temperature | -20°C~60°C |
| Storage temperature | -10°C~45°C |
| Weight | 5.6kg |
| Cycle life (80%DOD) | >2000 times |
| IP class | IP21 |
| Dimension | 150mm*275mm*120mm |
| Application | Caravan move, power supply. |
1. The ABS casing 12V 30Ah LiFePO4 battery packs for caravan mover.
2. Extreme power and ultra light weight.
3. Long intensive use and maximum safety.
4. Built-in charger and low self-discharge rate.
5. Long service life and outstanding performance.
6. Specially designed for caravan move.
7. This product is expected to be very popular in the EU market for years.
Parameters and Application
Hangzhou LIAO is a professional manufacture of prismatic LiFePO4 Lithium cells. Battery packs are assembled using these cells. A lightweight body has been selected for the LAXpower-1230 where the cells, charger and battery management have been incorporated into 1 product.
The aim of this lightweight battery is the offering of a comfortable solution for the user of a caravan mover with a limited load of 30 Ah and with a very limited weight. This battery is able to deliver high currents, is lightweight and therefore very well suited to this purpose.

The battery has more than enough charge to perform one movement action of the caravan. The mover can be used up to 50 minutes during heavy use (35 A continuous). In extreme use (100 A) the mover can be used for up to approximately 18 minutes.
If did for a longer period the battery will automatically switch off and will need to reset itself. Because the battery is made from a Lithium LiFePO4 chemistry, it is possible to completely discharge the battery unlike lead acid batteries. Once the battery is empty it will switch itself off and will then have to be recharged for the next use. Charging takes place through a charger cable to mains connection.

Product detail pictures:



Related Product Guide:
we could supply good quality goods, aggressive cost and very best purchaser assistance. Our destination is "You come here with difficulty and we supply you with a smile to take away" for New Arrival China 24 Volt Lithium Ion Battery - Caravan mover battery LAXpower-1230 12V 30Ah LiFePO4 battery pack with built-in charger and SOC – LIAO, The product will supply to all over the world, such as: Mongolia, Pakistan, UK, All of our products comply with international quality standards and are greatly appreciated in a variety of markets around the world. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients in the near future.
Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is professional and leading manufacturer specialized in LiFePO4 batteries and Exporting of Green Clean Energy and relevant products.
The lithium batteries produced by the company has good safety performance, long cycle life and high efficiency.
Products range from LiFePo4 batteries, , BMS board, Inverters, as well as other relevant electrical products which can be widely used in ESS/UPS/Telecom Base Station/Residential and commercial energy storage system/ Solar Street Light/ RV/ Campers/ Caravans/ Marine /Forklifts/ E-Scooter/ Rickshaws/ Golf Cart/ AGV/ UTV/ ATV/ Medical machines/ Electric wheelchairs/Lawn mowers, etc.
The lithium iron phosphate battery products have been exported to USA, Canada, UK, France, Germany, Norway, Italy, Sweden, Switzerland, Australia, New Zealand, Jamaica, Barbados, Panama, Costa Rica, Russia, South Africa, Kenya, Indonesia, the Philippines and other countries and regions.
With over 15 years’ experience and rapid growth, Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is committed to providing our esteemed customers with reliable quality lithium iron phosphate batteries systems and integration solutions and will continue to innovate and improve its renewable energy products to help the world create a more eco-friendly, cleaner and brighter future.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
















