Lithium Ion Battery Motorhome Oem – Deep Cycle 100Ah Solar System Lifepo4 Batteries 12V Rechargeable Lithium Ion Batteries – LIAO
Lithium Ion Battery Motorhome Oem – Deep Cycle 100Ah Solar System Lifepo4 Batteries 12V Rechargeable Lithium Ion Batteries – LIAO Detail:
| Model No. | LAXpower-12100 |
| Nominal voltage | 12V |
| Nominal capacity | 100Ah |
| Max. continuous charge current | 50A |
| Max. continuous discharge current | 100A |
| Cycle life | ≥2000 times |
| Charge temperature | 0°C~45°C |
| Discharge temperature | -20°C~60°C |
| Storage temperature | -20°C~45°C |
| Weight | 11.2kg |
| Dimension | 330*173*220mm |
| Application | Special designed for UPS system, also can be used for Back-up power, telecommunication base station, solar&wind systems, home energy storage, etc. |
Features
★Super Prismatic lithium cells
★Heavy duty long cycle life
★Light Weight&Compact design maintanance-free
★Smart BMS,super safety design
★Wider temperature range:-20-45℃
★WIth same size of SLA batteries standard model

Product detail pictures:



Related Product Guide:
Our company has been focusing on brand strategy. Customers' satisfaction is our best advertising. We also supply OEM service for Lithium Ion Battery Motorhome Oem – Deep Cycle 100Ah Solar System Lifepo4 Batteries 12V Rechargeable Lithium Ion Batteries – LIAO, The product will supply to all over the world, such as: Senegal, Ukraine, Romania, We have been seeking the chances to meet all the friends from both at home and abroad for the win-win cooperation. We sincerely hope to have long-term cooperation with all of you on the bases of mutual benefit and common development.
Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is professional and leading manufacturer specialized in LiFePO4 batteries and Exporting of Green Clean Energy and relevant products.
The lithium batteries produced by the company has good safety performance, long cycle life and high efficiency.
Products range from LiFePo4 batteries, , BMS board, Inverters, as well as other relevant electrical products which can be widely used in ESS/UPS/Telecom Base Station/Residential and commercial energy storage system/ Solar Street Light/ RV/ Campers/ Caravans/ Marine /Forklifts/ E-Scooter/ Rickshaws/ Golf Cart/ AGV/ UTV/ ATV/ Medical machines/ Electric wheelchairs/Lawn mowers, etc.
The lithium iron phosphate battery products have been exported to USA, Canada, UK, France, Germany, Norway, Italy, Sweden, Switzerland, Australia, New Zealand, Jamaica, Barbados, Panama, Costa Rica, Russia, South Africa, Kenya, Indonesia, the Philippines and other countries and regions.
With over 15 years’ experience and rapid growth, Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is committed to providing our esteemed customers with reliable quality lithium iron phosphate batteries systems and integration solutions and will continue to innovate and improve its renewable energy products to help the world create a more eco-friendly, cleaner and brighter future.
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
















