Leading Manufacturer for 12v Lithium Ion Battery Pack - 12V 15Ah Lithium Battery for Robot Caravan RV Camping Boat Yacht – LIAO
Leading Manufacturer for 12v Lithium Ion Battery Pack - 12V 15Ah Lithium Battery for Robot Caravan RV Camping Boat Yacht – LIAO Detail:
| Model No. | LAXpower-1215 |
| Nominal voltage | 12V |
| Nominal capacity | 15Ah |
| Max. continuous charge current | 2C |
| Max. continuous discharge current | 10C |
| Cycle life | ≥2000 times |
| Charge temperature | 0°C~45°C |
| Discharge temperature | -20°C~60°C |
| Storage temperature | -20°C~45°C |
| Weight | 3.8Kg |
| Dimension | As you required |
| Application | RV,Camping car and yacht |
UPS (Uninterruptible Power Supply) System Introduction:
Main applications of LifePO4 battery pack:
1. Large-scale electric vehicles: electric bus, electric car, E-Tour Car
2. Light electric car: e-bike, e-scooter,e-motorcycle, electric golf cart, e-wheelchair
3. E-tool: electric drill, electric saw, lawn mower and so on
4. Remote control cars, electric boat, aircraft, toys
5. Solar and wind power generation energy storage devices,solar systems,Telecom base Station
6. Small medical equipment and portable equipment
7. RV,Camping car and yacht 8. Solar enegery lights,bicycle lights,LED lights,bright flashlight,solar street lights

Product detail pictures:



Related Product Guide:
Our firm sticks on the theory of "Quality will be the life in the enterprise, and status could be the soul of it" for Leading Manufacturer for 12v Lithium Ion Battery Pack - 12V 15Ah Lithium Battery for Robot Caravan RV Camping Boat Yacht – LIAO, The product will supply to all over the world, such as: Rio de Janeiro, Pretoria, South Korea, The president and all the company members would like to provide professional products and services for customers and sincerely welcome and cooperate with all native and foreign customers for a bright future.
Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is professional and leading manufacturer specialized in LiFePO4 batteries and Exporting of Green Clean Energy and relevant products.
The lithium batteries produced by the company has good safety performance, long cycle life and high efficiency.
Products range from LiFePo4 batteries, , BMS board, Inverters, as well as other relevant electrical products which can be widely used in ESS/UPS/Telecom Base Station/Residential and commercial energy storage system/ Solar Street Light/ RV/ Campers/ Caravans/ Marine /Forklifts/ E-Scooter/ Rickshaws/ Golf Cart/ AGV/ UTV/ ATV/ Medical machines/ Electric wheelchairs/Lawn mowers, etc.
The lithium iron phosphate battery products have been exported to USA, Canada, UK, France, Germany, Norway, Italy, Sweden, Switzerland, Australia, New Zealand, Jamaica, Barbados, Panama, Costa Rica, Russia, South Africa, Kenya, Indonesia, the Philippines and other countries and regions.
With over 15 years’ experience and rapid growth, Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is committed to providing our esteemed customers with reliable quality lithium iron phosphate batteries systems and integration solutions and will continue to innovate and improve its renewable energy products to help the world create a more eco-friendly, cleaner and brighter future.
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.
















