China Rv 12v Lithium Battery Wholesale – 48V 50Ah LiFePO4 Golf cart battery,lithium batteries golf cart,LIAO battery OEM manufacturer – LIAO
China Rv 12v Lithium Battery Wholesale – 48V 50Ah LiFePO4 Golf cart battery,lithium batteries golf cart,LIAO battery OEM manufacturer – LIAO Detail:
| Model No. | ENGY-F4850N |
| Nominal voltage | 48V |
| Nominal capacity | 50Ah |
| Max. continuous charge current | 50A |
| Max. continuous discharge current | 50A |
| Cycle life | ≥2000 times |
| Charge temperature | 0°C~45°C |
| Discharge temperature | -20°C~60°C |
| Storage temperature | -20°C~45°C |
| Weight | 30Kg |
| Dimension | 420*270*160mm |
| Application | Electric motorcycle ,Tricycle motorcycle,RV,Boat,Electorcycle scooter,Golf cart AGV robot |
UPS (Uninterruptible Power Supply) System Introduction:
Our custom process
1.Customer demand input
2.Case evaluation
3.Plan confirmation
4. Product design
5. Sample confirmed
6. Mass production
7. Detect delivery

Product detail pictures:



Related Product Guide:
Our products are broadly regarded and reliable by end users and can meet up with constantly transforming financial and social requires of China Rv 12v Lithium Battery Wholesale – 48V 50Ah LiFePO4 Golf cart battery,lithium batteries golf cart,LIAO battery OEM manufacturer – LIAO, The product will supply to all over the world, such as: UK, Maldives, Portugal, With strong technical strength and advanced production equipment, and SMS people purposefully , qualified, dedicated spirit of enterprise. Enterprises took the lead through the ISO 9001:2008 international quality management system certification, CE certification EU ; CCC.SGS.CQC other related product certification. We look forward to reactivating our company connection.
Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is professional and leading manufacturer specialized in LiFePO4 batteries and Exporting of Green Clean Energy and relevant products.
The lithium batteries produced by the company has good safety performance, long cycle life and high efficiency.
Products range from LiFePo4 batteries, , BMS board, Inverters, as well as other relevant electrical products which can be widely used in ESS/UPS/Telecom Base Station/Residential and commercial energy storage system/ Solar Street Light/ RV/ Campers/ Caravans/ Marine /Forklifts/ E-Scooter/ Rickshaws/ Golf Cart/ AGV/ UTV/ ATV/ Medical machines/ Electric wheelchairs/Lawn mowers, etc.
The lithium iron phosphate battery products have been exported to USA, Canada, UK, France, Germany, Norway, Italy, Sweden, Switzerland, Australia, New Zealand, Jamaica, Barbados, Panama, Costa Rica, Russia, South Africa, Kenya, Indonesia, the Philippines and other countries and regions.
With over 15 years’ experience and rapid growth, Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is committed to providing our esteemed customers with reliable quality lithium iron phosphate batteries systems and integration solutions and will continue to innovate and improve its renewable energy products to help the world create a more eco-friendly, cleaner and brighter future.
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.

















