China Lithium Battery For Caravan Supplier – 12V 100Ah Lifepo4 Battery Pack for Marine Yacht Boat Motor System built in BMS BT – LIAO
China Lithium Battery For Caravan Supplier – 12V 100Ah Lifepo4 Battery Pack for Marine Yacht Boat Motor System built in BMS BT – LIAO Detail:
| Model No. | LAXpower-12100 |
| Nominal voltage | 12V |
| Nominal capacity | 100Ah |
| Max. continuous charge current | 5C |
| Max. continuous discharge current | 10C |
| Cycle life | ≥2000 times |
| Charge temperature | 0°C~45°C |
| Discharge temperature | -20°C~60°C |
| Storage temperature | -20°C~45°C |
| Weight | 11.2kg |
| Dimension | 330*173*220mm |
| Application | RV/Marine/Boat/Solar storage |
Advantages For The LiFePO4 12 V 100Ah Battery
★High safety with advanced Built-in Battery Management System
★Monitoring of cell and PCB temperature, current, voltage, cell balancing, etc
★100% Maintenance free
★Robust design in an insulated and waterproof casing
Features
LIAO specializes in 12V lithium-ion marine battery solutions which is the safest yet most powerful alternatives in the market. All batteries come standard with BMS (Battery Management System) protection which maintains the integrity of the cells and an LED charge indicator which lets you know exactly how much amperage remains in the battery. All these features make our lithium-Ion marine kits an easy and safe replacement for lead acid batteries.

Product detail pictures:



Related Product Guide:
Adhering into the basic principle of "quality, assistance, effectiveness and growth", we have attained trusts and praises from domestic and worldwide client for China Lithium Battery For Caravan Supplier – 12V 100Ah Lifepo4 Battery Pack for Marine Yacht Boat Motor System built in BMS BT – LIAO, The product will supply to all over the world, such as: United States, Washington, Germany, During the short years, we serve our clients honestly as Quality First, Integrity Prime, Delivery Timely, which has earned us an outstanding reputation and an impressive client care portfolio. Looking forward to working with you Now!
Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is professional and leading manufacturer specialized in LiFePO4 batteries and Exporting of Green Clean Energy and relevant products.
The lithium batteries produced by the company has good safety performance, long cycle life and high efficiency.
Products range from LiFePo4 batteries, , BMS board, Inverters, as well as other relevant electrical products which can be widely used in ESS/UPS/Telecom Base Station/Residential and commercial energy storage system/ Solar Street Light/ RV/ Campers/ Caravans/ Marine /Forklifts/ E-Scooter/ Rickshaws/ Golf Cart/ AGV/ UTV/ ATV/ Medical machines/ Electric wheelchairs/Lawn mowers, etc.
The lithium iron phosphate battery products have been exported to USA, Canada, UK, France, Germany, Norway, Italy, Sweden, Switzerland, Australia, New Zealand, Jamaica, Barbados, Panama, Costa Rica, Russia, South Africa, Kenya, Indonesia, the Philippines and other countries and regions.
With over 15 years’ experience and rapid growth, Hangzhou LIAO Technology Co.,Ltd is committed to providing our esteemed customers with reliable quality lithium iron phosphate batteries systems and integration solutions and will continue to innovate and improve its renewable energy products to help the world create a more eco-friendly, cleaner and brighter future.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.

















